We are a leading Wholesaler of vitrified wall tiles, 600x1200 gvt vitrified tiles, 2x4 gvt tiles, western toilet seat, ceramic digital wall tiles and bathroom floor tiles from Morbi, India.
₹ 25 / sq ft Get Latest Price
| Tile Size | 600*1200 |
| Finish | Glossy |
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Tile Design | Plain |
| Thickness | 8 mm |
| Design | Kitchen Concept |
| Suitability | Floor |
| Surface Finish | Polished |
| Type | Polished Glazed |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Commercial Spaces |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 26.5 / Square Feet Get Latest Price
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Finish | Matt |
| Application Area | Floor |
| Type | GVT |
| Suitability | Floor |
| Color Family | Grey |
| Surface Finish | Matte |
| Usage/Application | Commercial Spaces |
| Tile Design | Cheque |
| Design | Plain |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
GVT stands for Glazed Vitrified Tiles. These are premium tiles that combine the strength of vitrified tiles with a glossy, matte, or textured glazed surface.
₹ 27 / sq ft Get Latest Price
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Finish | Glossy |
| Application Area | Floor & Wall |
| Thickness | 8 mm |
| Design | Marble Look |
| Color Family | Grey |
| Edge Type | Rectified |
| Water Absorption | < 0.5% |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Toilet Type | One Piece |
| Trap Type | P Trap |
| Flushing Type | Single Flush |
| Type Of Sanitary Ware | Toilet Seats |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Bowl Shape | Round |
| Rough In Size | 180 mm |
| Water Usage | 3 L |
| Color | Ivory |
| Material | Ceramic |
| Shape | Round |
| Toilet Seat Type | Western |
| Toilet Seat Cover Type | Open Front |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles, Sanitary Ware etc.
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Size | 8 x 12 inches |
| Application / Series | Kitchen |
| Design Look | Plain |
| Tile Concept | Light (LT) |
| No. of Tiles Per Box | 6 |
| Thickness | 7 mm |
| Tiles per Box | 6 Pcs |
| Color | Multicolor |
| Specific Usage Area | Living Room |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Box |
| Installation/Service Provided | No |
| Replacement of Damaged Boxes | No |
| Scratch Resistant | No |
| Finish | Glossy |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Vitrified |
Minimum order quantity: 20000 sq ft
₹ 26 / sq ft Get Latest Price
| Tile Material | Vitrified |
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Tile Size | 600*1200 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Material | Ceramic |
| Pattern | Plain |
| Water Absorption | <0.5% |
| Tile Thickness | 5-9 mm |
| No. of Tiles Per Box | 5 |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 235 / Box Get Latest Price
| Size (mm) | 300x600 mm |
| Size | 1x2 Feet(300x600 mm) |
| Finish | Glossy |
| Type | Full Body |
| Surface Finish | Glossy |
| Application | Floor & Wall |
| Thickness | 8 mm |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Material | Porcelain |
Minimum order quantity: 100 Box
Slightly costlier than regular vitrified tiles
Can be slippery if in high gloss finish (choose matte for bathrooms)
Requires skilled labor for perfect installation
₹ 16 / sq ft Get Latest Price
| Print Type | 3D Digital |
| Size | 2x2 Feet(600x600 mm) |
| Tile Material | Ceramic |
| Tile Size | 600×600 mm |
| Tile Design | Floral |
| Theme | Galaxy 3D |
| Usage Area | Bedroom, Living Room |
| Surface Finish | Matte |
| Material | Vitrified |
| Color | Multicolor |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Specific Usage Area | Living Room |
| Country of Origin | Made in India |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 22.5 / Box Get Latest Price
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Tile Size | 600*1200 |
| Application Area | Kitchen Wall, Bathroom Wall |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Design | Kitchen Concept |
| Thickness | 7 mm |
| Type | Digital |
| Tile Design | Floral |
| Suitability | Wall |
| Tile Thickness | 5-9 mm |
| Material | Vitrified |
| Finish | Glossy |
| Surface Finish | Polished |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 21 / sq ft Get Latest Price
| Product Type | Decorative Tile |
| Size | 1x2 Feet |
| Thickness | 10 mm |
| Color | Terracotta |
| Suitable For | Exterior |
| Type | Digital |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 5-9 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Glossy |
| Finish | Smooth |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Design Theme | Religious |
| Size | 1x2 Feet |
| Tile Size | 300x600 mm |
| Application Area | Highlighter Panel |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Print Type | Digital Print |
| Usage Area | Living Room |
| Suitability | Wall |
| Tile Thickness | 5-9 mm |
| Specific Usage Area | Balcony |
| Color | White |
| Surface Finish | Polished |
| Finish | Glossy |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 130 / sq ft Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Size | 1x1.5 Feet(300x450 mm) |
| Tile Size | 300x450 mm |
| Application Area | Bathroom Wall, Kitchen Wall |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Design | Plain |
| Thickness | 7 mm |
| Tile Design | Floral |
| Suitability | Wall |
| Tile Thickness | 5-9 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Glossy |
| Surface Finish | Polished |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 26 / sq ft Get Latest Price
| Size (Sq ft) | 2x4 |
| Application Area | Wall And Floor |
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Material | Ceramic |
| Design | Onyx Look |
| Country of Origin | Made in India |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Suitability | Wall |
| Polish Type | Polished |
| Surface Finish | Glossy |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 18.5 / sq ft Get Latest Price
| Tile Size | 300×600 mm |
| Finish | Glossy |
| Application Area | Floor & Wall |
| Design | Concept |
| Thickness | 8 mm |
| Suitability | Wall |
| Surface Finish | Glossy |
| Type | GVT |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Color | Brown |
| Size | 300x600 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
Rashmin Patel (Partner)
Light Cera Ceramics
Survey No-214 P1, Plot No-2 And 3, Shop No-4, Ground Floor, Patidar Chamber,Patel Estate, Pipali Road
Morbi - 363642, Gujarat, India