Prominent & Leading Wholesaler from Morbi, we offer floor carpet tiles, bedroom floor tiles and 2x2 carpet tiles.
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Color | Multi-color |
| Size | 1x2 Feet |
| Pattern | Solid/Plain |
| Yarn Material | Polypropylene (PP) |
| Backing Type | PVC |
| Construction | Level Loop |
| Tile Thickness | 5-9 mm |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Metallic |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Usage/Application | Commercial Spaces |
| Specific Usage Area | Living Room |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 22.5 / sq ft Get Latest Price
| Tile Material | Vitrified |
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| Material | Vitrified |
| Pattern | Granite |
| Shade | Light |
| Usage Area | Guest Room |
| Color | Ivory |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Specific Usage Area | Bedroom |
| Country of Origin | Made in India |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 23 / sq ft Get Latest Price
| Size | 2x2 Feet |
| Pattern | Solid/Plain |
| Color | Beige |
| Tile Design | Plain |
| Yarn Material | Polypropylene (PP) |
| Backing Type | Bitumen |
| Construction | Level Loop |
| Is It Water Resistance | Yes |
| Surface Finish | Matte |
| No. of Tiles Per Box | 10 |
Marble-look porcelain (elegant and timeless)
Wood-look (natural warmth with durability)
3D textured tiles (for feature walls)
Terrazzo or Concrete-look (modern, minimal vibes)
Rashmin Patel (Partner)
Light Cera Ceramics
Survey No-214 P1, Plot No-2 And 3, Shop No-4, Ground Floor, Patidar Chamber,Patel Estate, Pipali Road
Morbi - 363642, Gujarat, India