Wholesaler of a wide range of products which include 8mm ceramic wall tile, 8mm ceramic wall tiles, 8mm wall tiles, ceramic bathroom wall tiles and blue wall tiles.
₹ 115 / Box Get Latest Price
| Size | 1x1.5 Feet(300x450 mm) |
| Look/Design | 3D Effect |
| Finish | Wall |
| Thickness | 8 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| No. of Tiles Per Box | 6 |
| Material | Ceramic Mosaic |
| Usage Area | Bathroom |
| Application Area | Bathroom |
| Suitability | Wall |
| Tile Thickness | 5-10 mm |
| Series | Glossy |
| Usage/Application | Home |
| Product Thickness | 5mm |
| Color | White And Brown |
Minimum order quantity: 500 Box
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 115 / Box Get Latest Price
| Size (in mm) | 300x450 |
| Look/Design | Plain |
| Size | 1x1.5 Feet(300x450 mm) |
| Application | Elevation, Bathroom, Kitchen |
| Material | Ceramic |
| Usage Area | Kitchen |
| Thickness (in mm) | 7 mm |
| Suitability | Wall |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Home |
| Specific Usage Area | Living Room |
| Finish | Glossy |
| Surface Finish | Matte |
Minimum order quantity: 2000 Box
8mm Ceramic Wall Tiles are a popular choice for interior wall applications, providing both aesthetic appeal and functionality.
₹ 115 / Box Get Latest Price
| Thickness | 7 mm |
| Size | 1x1.5 Feet(300x450 mm) |
| Finish | Wall |
| Material | Ceramic Mosaic |
| Usage | Living Room, Bathroom, Outdoor Wall, Kitchen |
| Tile Type | Base Tile |
| Series | Glossy |
| Color | White |
| Usage/Application | Home |
| Product Thickness | 8mm |
Minimum order quantity: 2000 Box
8mm wall tiles are ceramic or vitrified tiles that are 8 millimeters thick. This thickness is considered standard for wall tiles, offering a good balance between durability and ease of installation.
₹ 120 / Box Get Latest Price
| Placement | Wall |
| Tile Size ft(mm) | 1x1.5 ft(300x450 mm) |
| Finish | Glossy |
| Tile Size | 300x450 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| No. of Tiles Per Box | 6 |
| Pattern | Plain |
| Water Absorption | 3–6 % |
| Suitability | Wall |
| Tile Thickness | 5-10 mm |
| Usage Area | Bathroom |
| Material | Ceramic |
Minimum order quantity: 100 Box
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 185 / Box Get Latest Price
| Size | 1x2 Feet |
| Finish | Wall |
| Application Area | Bathroom |
| Material | Ceramic Mosaic |
| Series | Glossy |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Bathroom |
| Product Thickness | 8mm |
Minimum order quantity: 100 Box
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
Rashmin Patel (Partner)
Light Cera Ceramics
Survey No-214 P1, Plot No-2 And 3, Shop No-4, Ground Floor, Patidar Chamber,Patel Estate, Pipali Road
Morbi - 363642, Gujarat, India