Pioneers in the industry, we offer stone & tile from India.
₹ 23 / sq ft Get Latest Price
| Stone Material | vitrified |
| Form | Tile |
| Tile Thickness | 8 mm |
| Finish | Glossy |
| Tile Size | 600x1200 mm |
| Material | Marble |
| Application Area | Floor & Wall |
| Usage/Application | Flooring |
| Usage Area | Floor, Wall |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Grey |
| Edge Type | rec |
| Usage | Indoor & Outdoor |
| Features | Water Resistant, Fire Resistant |
| Water Absorption | <0.5% |
| Thickness | 8 mm |
Stone Slab Tiles are large-format tiles made from natural stone, such as marble, granite, travertine, slate, or limestone, often used for flooring, wall cladding, countertops, and other architectural surfaces. These tiles are popular for their natural beauty, durability, and timeless elegance. Stone slab tiles are typically much larger than conventional ceramic or porcelain tiles and can provide a luxurious and sophisticated look to both residential and commercial spaces.
Rashmin Patel (Partner)
Light Cera Ceramics
Survey No-214 P1, Plot No-2 And 3, Shop No-4, Ground Floor, Patidar Chamber,Patel Estate, Pipali Road
Morbi - 363642, Gujarat, India