Offering you a complete choice of products which include 8mm ceramic wall tiles, ceramic wall tiles, white wall tiles, ceramic rectangular wall tiles, elevation wall tiles and bathroom wall tiles.
₹ 195 / Box Get Latest Price
| Size | 300*600 |
| Type | ceramic |
| Finish | Glossy |
| Usage Area | Living Room |
| Application / Usage | Residential |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 8 mm |
| Material | Ceramic |
Minimum order quantity: 100 Box
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 195 / Box Get Latest Price
| Size (in mm) | 300x600 |
| Size | 1x2 Feet(300x600 mm) |
| Finish | Glossy |
| Material | Ceramic |
| No. of Tiles Per Box | 6 |
| Application | Living Room, Wall, Bathroom, Kitchen, Elevation |
| Usage Area | Kitchen |
| Thickness (in mm) | 7 mm |
| Suitability | Wall |
| Thickness | 5-10 mm |
Minimum order quantity: 1000 Box
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 170 / Box Get Latest Price
| Tile Size | 300×600 mm |
| Size | 1x2 Feet(300x600 mm) |
| Finish | Wall |
| Surface Finish | Glossy |
| No. of Tiles Per Box | 5 |
| Usage | Kitchen, Living Room, Bathroom, Bedroom |
| Material | Ceramic |
| Usage Area | Kitchen |
| Thickness | 7 mm |
| Suitability | Wall |
| Tile Thickness | 5-10 mm |
| Series | Glossy |
| Tile Type | Elevation |
| Color | White |
| Usage/Application | Kitchen |
| Product Thickness | 6mm |
Minimum order quantity: 100 Box
White wall tiles are a classic and versatile choice for many spaces in the home, including kitchens, bathrooms, and living areas. Known for their timeless elegance, clean aesthetic, and brightening effect, white wall tiles offer a fresh and modern appearance that complements a wide range of interior styles. These tiles come in various materials, sizes, finishes, and textures, making them adaptable to any design vision.
₹ 195 / Box Get Latest Price
| Size (in mm) | 300x600 |
| Finish | Glossy |
| Look/Design | Marble |
| Material | Ceramic |
| Application | Kitchen, Bathroom, Elevation |
| Usage Area | Living Room |
| Thickness (in mm) | 7 mm |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 8 mm |
Minimum order quantity: 100 Box
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 195 / Box Get Latest Price
| Tile Size | 300×600 mm |
| Size | 1x2 Feet(300x600 mm) |
| Material | Ceramic |
| Finish | Glossy |
| Application Area | Front Elevation |
| Water Absorption | 3–6% |
| Tile Thickness | 8 mm |
| Usage/Application | Wall |
| Thickness | 5-10 mm |
| No. of Tiles Per Box | 5 |
| Product Thickness | 8mm |
| Type | Elevation |
| Series | Digital |
Minimum order quantity: 100 Box
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 195 / Box Get Latest Price
| Product Type | Panel |
| Size | 1x2 Feet(300x600 mm) |
| Size (L x W) | 300x600 mm (12x24 in) |
| Thickness | 8mm |
| Material | Ceramic |
| Usage Area | Living Room |
| Packaging Type | Box |
| Type | Tiles |
| Surface Finish | Matte |
| Finish | Glossy |
Minimum order quantity: 100 Box
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 195 / Box Get Latest Price
| Tile Size | 300*600 |
| Size | 300*600 |
| Finish | Wall |
| Application Area | Floor & Wall |
| Tile Type | ceramic |
| Material | Ceramic Mosaic |
| Thickness | 8 mm |
| Color Family | Multi Color |
| Series | Glossy |
| Usage/Application | Bathroom |
| Product Thickness | 8mm |
Minimum order quantity: 100 Box
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 195 / Box Get Latest Price
| Tile Size | 300x600 mm |
| Application Area | Highlighter |
| Design Theme | Plain |
| Finish | Glossy |
| Usage Area | Kitchen |
| Water Absorption | 3–6 % |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 8 mm |
| Usage | Floor |
Minimum order quantity: 100 Box
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 120 / Box Get Latest Price
| Placement | Wall |
| Size | 1x1.5 Feet |
| Finish | Glossy |
| Tile Size | 300x450 mm |
| Pattern | Plain |
| Water Absorption | 0.5–3 % |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 8 mm |
| Usage Area | Bathroom |
| Material | Ceramic |
Minimum order quantity: 2000 Box
Ceramic bathroom tiles are made from natural clay, kiln-fired, and finished with a glaze. They are perfect for bathroom walls and light-use floors due to their water resistance, easy maintenance, and huge design variety.
₹ 115 / Box Get Latest Price
| Mosaic Material | Ceramic |
| Size | 1x2 Feet |
| Sheet Size | 300×300 mm |
| Chip Size | Mixed Chip |
| Finish | Wall |
| Material | Ceramic Mosaic |
| Application Area | Kitchen Wall |
| Mounting Type | Mesh Back |
| Series | Glossy |
| Color | White And Black |
| Usage/Application | Home |
| Product Thickness | 5mm |
Minimum order quantity: 2000 Box
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 195 / Box Get Latest Price
| Finish | Wall |
| Material | Ceramic Mosaic |
| Series | Glossy |
| Color | Multicolored |
| Usage/Application | Kitchen |
| Product Thickness | 8mm |
Minimum order quantity: 100 Box
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
Rashmin Patel (Partner)
Light Cera Ceramics
Survey No-214 P1, Plot No-2 And 3, Shop No-4, Ground Floor, Patidar Chamber,Patel Estate, Pipali Road
Morbi - 363642, Gujarat, India