Leading Wholesaler of 600x1200 gvt tiles, glossy floor tiles, ceramic floor tiles, commercial floor tiles, polished floor tiles and digital ceramic tile from Morbi.
₹ 23 / sq ft Get Latest Price
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Finish | Matt |
| Application Area | Floor |
| Type | GVT |
| Thickness | 8 mm |
| Color Family | Grey |
| Suitability | Floor |
| Surface Finish | Matte |
| Color | Multicolor |
| Design | Plain |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 25 / sq ft Get Latest Price
| Gloss Level | Glossy |
| Size | 600x1200 mm |
| Application Area | Wall And Floor |
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Material | Ceramic |
| Surface Finish | Glossy |
| Design | Plain |
| Usage | Living Room |
| Country of Origin | Made in India |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Suitability | Floor |
| Tile Thickness | 5-9 mm |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 23 / sq ft Get Latest Price
| Size | 2x4 Feet |
| Material | Ceramic |
| Tile Type | Polished GVT |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Look | Marble |
| Thickness | 8 mm |
| Application / Usage | Residential, Hotel |
| Application Area | Bedroom |
| Suitability | Wall |
| Tile Thickness | 5-9 mm |
| Product Type | Vitrified Tile |
| Finish | Glossy |
| Surface Finish | Matte |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 27 / Sq ft Get Latest Price
| Usage Category | Heavy Commercial |
| Tile Material | Double Charge |
| Surface Finish | Glossy |
| Tile Design | Floral |
| Tile Size | 600×600 mm |
| Slip Resistance | R9 |
| Application Area | Mall |
| Material | Vitrified |
| Color | Beige |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Size | 600 X 600 |
| Specific Usage Area | Living Room |
| Country of Origin | Made in India |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 23 / sq ft Get Latest Price
| Tile Material | Porcelain |
| Gloss Level | Glossy |
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Tile Design | Plain |
| Pattern | Plain |
| Usage Area | Bedroom, Living Room |
| Water Absorption | 3–6% |
| Type | Digital Printing |
| Material | Porcelain |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Size | 600 X 1200 |
| Country of Origin | Made in India |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 26 / sq ft Get Latest Price
| Application Area | Floor and Wall |
| Tile Size | 600x1200 mm |
| Finish | Glossy |
| Pattern | Plain |
| Usage Area | Living Room |
| Water Absorption | <0.5 % |
| Size | 2x4 Feet |
| Surface Finish | Glossy |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Scratch Resistant | Yes |
| Replacement of Damaged Boxes | No |
| Installation/Service Provided | No |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 26.5 / sq ft Get Latest Price
| Tile Size | 600*1200 |
| Finish | Matt Crving |
| Application Area | vitrified |
| Tile Design | Abstract |
| Thickness | 8 mm |
| Brand | Rio |
| Color Family | Multi Color |
| Surface Finish | Carving |
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Special Features | Anti-Skid |
| Tiles per Box | 2 |
| Body Type | Porcelain |
| Usage/Application | Home |
| Color | Multicolor |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Attractive Designs: HD printing allows for highly realistic finishes.
Versatile Finishes: Glossy, matte, rustic, sugar, high gloss, etc.
Low Maintenance: Easy to clean, doesn't absorb moisture.
Stain & Scratch Resistant: Great for both residential and commercial use.
Uniformity: Large formats (like 600x1200 mm) reduce grout lines for a seamless look.
Rashmin Patel (Partner)
Light Cera Ceramics
Survey No-214 P1, Plot No-2 And 3, Shop No-4, Ground Floor, Patidar Chamber,Patel Estate, Pipali Road
Morbi - 363642, Gujarat, India