Leading Wholesaler of 5mm vitrified tiles, 6mm ceramic vitrified tiles, double charged vitrified tiles and light cera floor tiles from Morbi.
₹ 23 / sq ft Get Latest Price
| Type | Glazed Vitrified |
| Finish | Glossy |
| Size | 600x1200 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Application / Usage | Indoor Floor |
| Brand | rio |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20000 sq ft
Bathroom walls (especially wet areas)
Kitchen walls & backsplashes
Living room feature walls
Outdoor facades (in frost-free areas)
Commercial interiors like hotel lobbies, boutiques
₹ 22.5 / sq ft Get Latest Price
| Type | Glazed Vitrified |
| Finish | Glossy |
| Size | 600x1200 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Application / Usage | Indoor Floor |
| Brand | rio |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Pattern | Random Design |
| Tiles per Box | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20000 sq ft
Higher Cost: Generally more expensive than regular ceramic wall tiles.
Harder to Cut: Requires specialized tools due to its density.
Cold Surface: Feels colder to touch, especially in cool climates.
₹ 22 / sq ft Get Latest Price
| Size | 600x600 mm (2x2 ft) |
| Finish | Glossy |
| Color | White |
| Grade | Premium |
| Thickness | 8 mm |
| Type | Double Charge |
| Features | Scratch Proof, Stain Resistant |
| Look | Plain |
| Brand | Ceramex |
| Box Weight | 23 kg |
₹ 25 / sq ft Get Latest Price
| Size | 600x600 mm (2x2 ft) |
| Finish | Glossy |
| Color | Black |
| Grade | Premium |
| Thickness | 8 mm |
| Type | Double Charge |
₹ 22 / sq ft Get Latest Price
| Size | 600x600 mm (2x2 ft) |
| Finish | Glossy |
| Color | Pink |
| Grade | Premium |
| Thickness | 8 mm |
| Type | Double Charge |
₹ 23 / sq ft Get Latest Price
| Series | all other |
| Tile Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Tile Size | 600×600 mm |
| Usage Area | Balcony |
| Application Area | Office |
| Surface Finish | Glossy |
| Tile Thickness | 10-14 mm |
| Packaging Type | Box |
| No. of Tiles Per Box | 10 |
| Size | 2x2 Feet |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
Rashmin Patel (Partner)
Light Cera Ceramics
Survey No-214 P1, Plot No-2 And 3, Shop No-4, Ground Floor, Patidar Chamber,Patel Estate, Pipali Road
Morbi - 363642, Gujarat, India