Prominent & Leading Wholesaler from Morbi, we offer ceramic bathroom floor tiles, living room floor tiles and polished porcelain tile.
₹ 23 / sq ft Get Latest Price
| Tile Material | Ceramic |
| Placement | Floor and Wall |
| Size | 2x4 Feet |
| Finish | Glossy |
| Material | Ceramic |
| Tile Size | 600*1200 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| Pattern | Plain |
| Water Absorption | 0.5–3 % |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 23 / sq ft Get Latest Price
| Tile Material | Vitrified |
| Size | 2x4 Feet |
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Tile Design | Floral |
| Pattern | Granite |
| Shade | Light |
| Usage Area | Living Room, Dining Area, Balcony |
| Material | Vitrified |
| Color | Brown |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Usage/Application | Home |
Minimum order quantity: 20000 sq ft
Living Room Floor Tiles are an essential part of interior design, setting the tone and functionality of the space. Whether you're looking for elegance, durability, or comfort, the right floor tiles can elevate the aesthetic of your living room.
₹ 15 / sq ft Get Latest Price
| Tile Size | 300x600 mm |
| Size | 1x2 Feet(300x600 mm) |
| Tile Thickness | 5-9 mm |
| Type | Standard & Colored Body Glazed Porcelain |
| Application Area | Floor, Wall, Floor & Wall, Bathroom, Kitchen |
| Tile Color | Multi Color |
| Water Absorption | 0.5% - 3% |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Suitability | Wall |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Finish | Glossy |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
Rashmin Patel (Partner)
Light Cera Ceramics
Survey No-214 P1, Plot No-2 And 3, Shop No-4, Ground Floor, Patidar Chamber,Patel Estate, Pipali Road
Morbi - 363642, Gujarat, India