Leading Wholesaler of designer floor tiles, vitrified floor tile, double charge tiles and rustic tile from Morbi.
₹ 17 / sq ft Get Latest Price
| Size | 2x2 Feet |
| Surface Finish | Glossy |
| Tile Design | Plain |
| Tile Size | 600×600 mm |
| Usage Area | Living Room |
| Color Palette | Grey Beige, Multi Color, Bright |
| Color | Brown |
| Shape | Square |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Fire Resistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Slip Resistance | Yes |
| Specific Usage Area | Living Room |
| Tile Material | Ceramic |
| Material | Vitrified |
Minimum order quantity: 20000 sq ft
For a blend of style and durability, explore our exclusive designer floor tiles collection. Designed with precision, the intricate tile designs add character to your floors. From trendy tiles floor designs to timeless tiles on floor designs, they promise sophistication. Choose from versatile flooring tiles designs to complement your interiors, while the high-quality finish ensures lasting appeal. These elegant tiles design floor options redefine your flooring aesthetics.
₹ 26 / sq ft Get Latest Price
| Size | 600x1200 mm |
| Tile Type | Glazed Vitrified (GVT) |
| Finish | matt and polised |
| Tile Design | Plain |
| Thickness | 8 mm |
| Look | Plain |
| Suitability | Floor |
| Surface Finish | Matte |
| Type | Polished Glazed |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Brown |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 23 / sq ft Get Latest Price
| Size | 600x600 mm (2x2 ft) |
| Finish | Glossy |
| Grade | Premium |
| Thickness | 8 mm |
| Type | Double Charge |
| Tile Design | Plain |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 20 / sq ft Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Tile Size | 600×600 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| Tile Thickness | 5-9 mm |
| Specific Usage | Balcony |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Application | Outdoor Floor |
| Water Absorption | < 3% |
| Suitability | Floor |
| Color | Beige |
| Size | 2x2 Feet(600x600 mm) |
| Country of Origin | Made in India |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
Rashmin Patel (Partner)
Light Cera Ceramics
Survey No-214 P1, Plot No-2 And 3, Shop No-4, Ground Floor, Patidar Chamber,Patel Estate, Pipali Road
Morbi - 363642, Gujarat, India