Leading Wholesaler of 600/1200 gvt bathroom tiles, 600x1200 gvt tiles, 600/1200 gvt brown tiles, 600x1200 wooden gvt tiles, 600x1200 gvt vitrified tiles and ceramic tile from Morbi.
₹ 25.5 / sq ft Get Latest Price
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Application Area | Floor & Wall |
| Design | digital |
| Suitability | Floor |
| Surface Finish | Carving |
| Type | GVT |
| Finish | Matt |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Pattern | Plain |
| Surface Type | Polished |
| Usage Area | Hotel, Kitchen, Living Room, Bedroom, Hospital, Office |
| Thickness | 5-10 mm |
| Edge Type | Rectified |
| Water Absorption | < 0.5% |
| Material | GVT |
| Usage | Bathroom |
Minimum order quantity: 1600 sq ft
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 35.5 / sq ft Get Latest Price
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Application Area | Floor & Wall |
| Finish | Glossy |
| Design | S-HG |
| Thickness | 5-10 mm |
| Pattern | Plain |
| Surface Type | Polished |
| Usage Area | Office, Hospital, Living Room, Hotel |
| Edge Type | Rectified |
| Water Absorption | < 0.5% |
| Material | PGVT |
| Usage | Kitchen and elevation |
Minimum order quantity: 20000 sq ft
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 22.5 / sq ft Get Latest Price
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Application Area | Floor & Wall |
| Finish | Matt |
| Design | Wood Look |
| Color Family | Beige |
| Thickness | 5-10 mm |
| Shape | Rectangle |
| Pattern | Plain |
| Material | GVT |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 23 / sq ft Get Latest Price
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Tile Thickness | 8 mm |
| Application Area | Home |
| Finish | Matt |
| Slip Resistance | Anti Skid |
| Surface Finish | Matte |
| Type | GVT |
| Thickness | 5-10 mm |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Shape | Rectangle |
| Pattern | Plain |
| Product Thickness | 5mm |
Minimum order quantity: 16000 sq ft
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 22.5 / sq ft Get Latest Price
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Finish | Matt |
| Application Area | Floor & Wall |
| Type | GVT |
| Thickness | 8 mm |
| Design | Granite Look |
| Suitability | Floor |
| Surface Finish | Matte |
| Color | White |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 22.5 / sq ft Get Latest Price
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Look/Design | Plain / Solid, Marble |
| Finish | Glossy |
| Application Area | Interior Wall |
| Type | GVT |
| Thickness | 8 mm |
| Material | Vitrified |
| Suitability | Wall |
| Surface Finish | Glossy |
| Tile Role | Base / Light |
| Tile Body | Glazed Vitrified |
| Manufacturing Method | Digital |
| Color | Brown |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 25 / sq ft Get Latest Price
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Finish | Glossy |
| Application Area | Floor & Wall |
| Tile Design | Plain |
| Type | GVT |
| Thickness | 8 mm |
| Design | Plain |
| Color Family | Multi Color |
| Suitability | Floor |
| Surface Finish | Glossy |
| Surface Type | Polished |
| Usage Area | Living Room |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 35.5 / sq ft Get Latest Price
| Application Area | Wall And Floor |
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Material | Vitrified |
| Finish | High Gloss |
| Type | GVT |
| Shade | Black Galaxy |
| Thickness | 8 mm |
| Suitability | Floor |
| Surface Finish | High Glossy |
| Body Type | Floor Tile |
| Usage | Living Room |
| Edge Type | Rectified |
| Color | Black |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 22.5 / sq ft Get Latest Price
| Tile Material | Vitrified |
| Tile Size | 600x1200 mm |
| Tile Thickness | 8 mm |
| Finish | Wood Matte |
| Application Area | Floor And Wall |
| Size/Dimension | 60 * 120 In cm |
| Usage/Application | Home |
| Usage | Residential |
| Surface Finish | Matte |
| Tile Finish | Matte |
| Color | Wooden |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 23 / Square Feet Get Latest Price
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Finish | Matt |
| Application Area | Floor & Wall |
| Type | GVT |
| Thickness | 8 mm |
| Design | Plain |
| Surface Finish | Matte |
| Surface Type | Glazed |
| Usage Area | Living Room |
| Edge Type | Rectified |
| Water Absorption | < 0.5% |
| Usage/Application | Home |
| Specific Usage Area | Living Room |
| Color | Multicolor |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 26.5 / sq ft Get Latest Price
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Finish | Glossy |
| Type | GVT |
| Application Area | Floor & Wall |
| Thickness | 8 mm |
| Design | Onyx Look |
| Suitability | Floor |
| Surface Finish | Glossy |
| Tile Design | Abstract |
| Usage/Application | Home |
| Specific Usage Area | Bedroom |
| Color | Grey |
Minimum order quantity: 100 sq ft
GVT stands for Glazed Vitrified Tiles. These are vitrified tiles with a glazed surface — meaning they combine strength with rich, detailed designs.
₹ 26.5 / sq ft Get Latest Price
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Finish | Glossy |
| Application Area | Floor |
| Type | GVT |
| Tile Design | Plain |
| Thickness | 8 mm |
| Design | Plain |
| Color Family | Grey |
| Suitability | Floor |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Commercial Spaces |
| Color | Multicolor |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 26.5 / sq ft Get Latest Price
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Size | 2x4 Feet |
| Finish | Carving |
| Application Area | Bathroom |
| Tile Design | Plain |
| Type | GVT |
| Thickness | 8 mm |
| Design | Wood Look |
| Suitability | Wall |
| Surface Finish | Carving |
| Tile Type | Glazed Vitrified |
| Color | Multicolor |
Incepted in the year 2022, “Light Cera Ceramics” is a distinguished Wholesale Trader offering an enormous consignment of Wall Tiles, Ceramic Bathroom Tiles, GVT Tiles etc.
₹ 23 / sq ft Get Latest Price
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Application Area | Wall |
| Thickness | 5-10 mm |
| Design | Granite Look |
| Surface Type | Polished |
| Pattern | Floral |
| Usage Area | Kitchen |
| Material | GVT |
| Usage | Kitchen |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 170 / Box Get Latest Price
| Glaze Type | Glossy Glaze |
| Size (Sq ft) | 300*600 |
| Tile Size | 300×600 mm |
| Material | Ceramic |
| Surface Finish | Glossy |
| Application Area | Bathroom Wall, Living Room Wall, Kitchen Wall |
| Design | Plain |
| Tile Thickness | 10 mm |
| No. of Tiles Per Box | 5 |
| Suitability | Wall |
Minimum order quantity: 2000 Box
Living Rooms
Bedrooms
Kitchen Backsplashes
Office Flooring
Hotel Lobbies
Bathroom Walls (use matte for floors to avoid slipping)
Rashmin Patel (Partner)
Light Cera Ceramics
Survey No-214 P1, Plot No-2 And 3, Shop No-4, Ground Floor, Patidar Chamber,Patel Estate, Pipali Road
Morbi - 363642, Gujarat, India