Wholesaler of a wide range of products which include brass pull handles, brass mortise handle, door pull handle, brass door handle, aluminium profile handle and zinc cabinet handle.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish | Matt Brass |
| Handle Size | 4 inch |
| Application | Room Door, Sliding Door, Wardrobe, Main Door, Bathroom Door, Cabinet Door |
| Base Material | Solid Brass |
| Country Of Origin | India |
₹ 2060 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Plate Handle |
| Finish | Chrome Plated |
| Handle Size | 125 mm (5 in) |
| Material | Brass |
| Cylinder Type | No Cylinder |
| Brand | NYLO |
| Base Material | Brass |
| Application | Bedroom Door |
| Backset | 50 mm |
| Style | Classic |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Length | 300 mm (12 in) |
| Finish | Satin SS |
| Application | Main Door |
| Brand Name | Hafele |
| Handle Diameter | 25 mm |
| Material Grade | SS 304 |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Handle Style | On Plate |
| Size | 200 mm (8 in) |
| Material | Brass |
| Finish | Antique Brass |
| Lock Type | Keyhole Lock (KY) |
| Sales Package | Handle Set Only |
| Cylinder Size | 70 mm |
₹ 1760 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Plate Handle |
| Finish | Chrome Plated |
| Handle Size | 125 mm (5 in) |
| Material | Brass |
| Cylinder Type | No Cylinder |
| Brand | Nilo |
| Base Material | Brass |
| Application | Office Door |
| Backset | 50 mm |
| Style | Classic |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Size (Hole to Hole) | 128 mm |
| Finish | Matt Black |
| Handle Type | G-Profile / C-Profile |
| Overall Length | 120 mm |
| Base Material | Aluminium |
| Width | 20 mm |
| Projection | 20 mm |
| Usage | Drawer, Office Furniture, Wardrobe, Kitchen Cabinet |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Material | Zinc |
| Finish | SS Finish |
| Size | 64 mm |
| Handle Type | Pull Handle |
| Application | Wardrobe, Cupboard, Bathroom Vanity, Office Furniture, Kitchen Cabinet |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Hafele |
| Country of Origin | India |
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Material | Zinc Alloy |
| Finish | Chrome |
| Size | 64 mm |
| Handle Type | Pull Handle |
| Application | Kitchen Cabinet, Office Furniture, Bathroom Vanity |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | India |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Lock Type | Mortise |
| Material | Brass |
| Function | Entrance |
| Door Thickness | 25-35 mm |
| Finish | Satin Nickel |
| Locking Mechanism | Key |
| Cylinder Type | Pin Cylinder |
| Door Side | Left Hand |
| Application | Metal Door |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Lock Type | Bathroom Lock |
| Material | Brass |
| Backset | 50 mm |
| Door Thickness | 25-35 mm |
| Finish | Satin Nickel |
| Latch Type | Spring Latch |
| Key Type | Pin Cylinder |
| Usage Area | Commercial, Hotel, Institutional, Residential |
₹ 3250 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Pull Handle |
| Length (Hole to Hole) | 300 mm (12 inch) |
| Material | Aluminium |
| Finish | Black, Satin, Rose Gold (RG) |
| Application | Main Door, Glass Door, Sliding Door |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Plate Handle |
| Material | Zinc Alloy |
| Finish | Chrome Finish |
| Door Type | Metal Door |
| Handle Length | 224 mm |
| Lock Type | Mortise Lock |
| Mounting Type | Plate |
| Usage | Residential, Hotel, Commercial, Office |
| Design Style | Modern |
| Pack Size | Single Piece |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Cabinet Handle |
| Size (C.C.) | 300 mm (12 inch) |
| Material | Aluminium |
| Finish | Chrome Plated |
| Weight | 151-200 gm |
| Usage/Application | Cabinet |
| Handle Design | D-Type |
| Handle Shape | Pull Handle |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 3150 / Piece Get Latest Price
| Size (Hole to Hole) | 96 mm (4 in) |
| Material | Brass |
| Finish | Rose Gold (RG) |
| Type | Pull Handle |
| Brand | Lekeja |
| Suitable For | Kitchen, Glass Door, Wardrobe, Main Door, Drawer, Cabinet |
₹ 3400 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Pull Handle |
| Material | Brass |
| Finish | Matt Finish |
| Application | Drawer, Main Door, Cabinet, Internal Door |
| Handle Length | 64 mm |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Door Material | Wooden Door, MDF Door, Metal Door, Glass Door |
| Pack Size | Single Piece |
| Country Of Origin | India |
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Handle Type | Mortise Handle |
| Finish | Brass Antique |
| Mounting Type | On Rose |
| Handle Shape | Lever Handle |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Metal Type | Brass |
| Lock Type | Non Locking |
| Finish | SS Finish |
| Application | Interior Door |
| Backset | 50 mm |
| Door Thickness | 30-45 mm |
| Usage Area | Office, Hotel, Institutional, Residential, Hospital |
| Set Contents | Single Knob |
| Operation | Thumb Turn |
| Corrosion Resistant | Yes |
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Handle Shape | C-Shape |
| Length (Center-to-Center) | 300 mm (12 in) |
| Material | Brass |
| Finish | PVD Gold, Satin, Rose Gold, Polished (CP) |
| Diameter / Cross-section | 19 mm |
| Type | Pull Handle |
| Application | Wooden Door, Glass Door, Cabinet Door, Shower Door |
₹ 2600 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Rose Handle |
| Finish | Rose Gold |
| Handle Size | 125 mm (5 in) |
| Material | Brass |
| Cylinder Type | No Cylinder |
| Brand | nylo |
| Base Material | Brass |
| Application | Bedroom Door |
| Backset | 50 mm |
| Style | Antique |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Handle Size | 125 mm (5 in) |
| Material | Brass |
| Brand | nylo |
| Application | Office Door |
| Handle Type | Plate Handle |
| Finish | Antique Brass |
| Cylinder Type | No Cylinder |
| Lock Type | Key Lock (KY) |
| Base Material | Brass |
| Backset | 45 mm |
| Style | Vintage |
Minimum order quantity: 10 Piece
Rashmin Patel (Partner)
Light Cera Ceramics
Survey No-214 P1, Plot No-2 And 3, Shop No-4, Ground Floor, Patidar Chamber,Patel Estate, Pipali Road
Morbi - 363642, Gujarat, India